QUADS

QUADCROSS DE LAS NACIONES, ARGENTINA 7mo. PUESTO!

El Quadcross de las Naciones Europeas se corrió este fin de semana en Cingoli, Italia. Además de las Naciones Europeas se aceptó la participación de países americanos entre ellos USA (que fue el ganador del trofeo), y Argentina que con Nicolás Fricia, José Guerra e Ignacio Pinilla, lograron un excelente 7mo puesto final entre 15 países. Aquí los resultados.

1 United States 9

1 Race 1 Group A and B 40 BROWN Thomas Porter Group A USA AMA Yamaha

1 Race 2 Group B and C 42 WIENEN Chad Group C USA AMA Yamaha

1 Race 3 Group A and C 40 BROWN Thomas Porter Group A USA AMA Yamaha

2 Race 2 Group B and C 41 HETRICK Joel Group B USA AMA Honda

4 Race 3 Group A and C 42 WIENEN Chad Group C USA AMA Yamaha

29 Race 1 Group A and B 41 HETRICK Joel Group B USA AMA Honda

2 France 16

2 Race 3 Group A and C 1 CHEURLIN Antoine Group A FRA FFM Yamaha

3 Race 1 Group A and B 1 CHEURLIN Antoine Group A FRA FFM Yamaha

3 Race 2 Group B and C 3 MANGIEU Adrian Group C FRA FFM Yamaha

4 Race 1 Group A and B 2 GILLOUIN Yoann Group B FRA FFM Yamaha

4 Race 2 Group B and C 2 GILLOUIN Yoann Group B FRA FFM Yamaha

8 Race 3 Group A and C 3 MANGIEU Adrian Group C FRA FFM Yamaha

3 Ireland 40

5 Race 1 Group A and B 25 REID Justin Group A IRL MCUI Can-Am

6 Race 2 Group B and C 27 MCLERNON Mark Group C IRL MCUI Yamaha

6 Race 3 Group A and C 27 MCLERNON Mark Group C IRL MCUI Yamaha

10 Race 3 Group A and C 25 REID Justin Group A IRL MCUI Can-Am

13 Race 2 Group B and C 26 MCANENEY Michael Group B IRL MCUI Honda

15 Race 1 Group A and B 26 MCANENEY Michael Group B IRL MCUI Honda

4 Netherlands 50

3 Race 3 Group A and C 4 MAESSEN Joe Group A NED KNMV Yamaha

6 Race 1 Group A and B 5 DE VRIES Marc Group B NED KNMV Yamaha

8 Race 1 Group A and B 4 MAESSEN Joe Group A NED KNMV Yamaha

10 Race 2 Group B and C 5 DE VRIES Marc Group B NED KNMV Yamaha

23 Race 2 Group B and C 6 PHOELICH Ricardo Group C NED KNMV Honda

26 Race 3 Group A and C 6 PHOELICH Ricardo Group C NED KNMV Honda

 

5 Great Britain 53

9 Race 1 Group A and B 13 DAVIES Dafydd Group A GBR ACU KTM

9 Race 2 Group B and C 15 BUNCE Carl Group C GBR ACU Suzuki

10 Race 1 Group A and B 14 DAY George Group B GBR ACU Suzuki

11 Race 3 Group A and C 15 BUNCE Carl Group C GBR ACU Suzuki

14 Race 3 Group A and C 13 DAVIES Dafydd Group A GBR ACU KTM

26 Race 2 Group B and C 14 DAY George Group B GBR ACU Suzuki

6 Australia 64

9 Race 3 Group A and C 48 VAN VLIET Mitchell Group C AUS MA Yamaha

12 Race 1 Group A and B 46 GAISFORD Luke Group A AUS MA Honda

12 Race 2 Group B and C 47 VAN VLIET Jake Group B AUS MA Yamaha

14 Race 2 Group B and C 48 VAN VLIET Mitchell Group C AUS MA Yamaha

17 Race 3 Group A and C 46 GAISFORD Luke Group A AUS MA Honda

21 Race 1 Group A and B 47 VAN VLIET Jake Group B AUS MA Yamaha

7 Argentina 75

 8 Race 2 Group B and C 39 FRICIA Nicolas Group C ARG CAMOD Yamaha

 13 Race 1 Group A and B 37 GUERRA Jose Group A ARG CAMOD Yamaha

 16 Race 2 Group B and C 38 PINILLA Ignacio Group B ARG CAMOD Yamaha

 18 Race 3 Group A and C 39 FRICIA Nicolas Group C ARG CAMOD Yamaha

 20 Race 1 Group A and B 38 PINILLA Ignacio Group B ARG CAMOD Yamaha

 24 Race 3 Group A and C 37 GUERRA Jose Group A ARG CAMOD Yamaha

8 Czech Republic 79

11 Race 2 Group B and C 35 POLACEK Zdenek Group B CZE ACCR Husqvarna

14 Race 1 Group A and B 34 KASPAR Jiri Group A CZE ACCR Yamaha

17 Race 1 Group A and B 35 POLACEK Zdenek Group B CZE ACCR Husqvarna

17 Race 2 Group B and C 36 KLIC Marian Group C CZE ACCR Yamaha

20 Race 3 Group A and C 34 KASPAR Jiri Group A CZE ACCR Yamaha

22 Race 3 Group A and C 36 KLIC Marian Group C CZE ACCR Yamaha

© MGM Timing Cingoli, Sunday 24 September 2017 2/4

QXoEN Cingoli Quads – Nations Classification

EMN 22/2

Pos. Nation Points Run Nbr Rider Class Nat. Federation Make

9 Belgium 81

11 Race 1 Group A and B 55 NAVEAUX Randy Group A BEL FMB

12 Race 3 Group A and C 55 NAVEAUX Randy Group A BEL FMB

16 Race 3 Group A and C 57 VLAEYMANS Jan Group C BEL FMB Yamaha

18 Race 1 Group A and B 56 VANDENDIJCK Oliver Group B BEL FMB Honda

24 Race 2 Group B and C 57 VLAEYMANS Jan Group C BEL FMB Yamaha

27 Race 2 Group B and C 56 VANDENDIJCK Oliver Group B BEL FMB Honda

10 Italy 82

2 Race 1 Group A and B 28 CESARI Andrea Group A ITA FMI Yamaha

7 Race 3 Group A and C 30 MASTRONARDI Simone Group C ITA FMI Yamaha

18 Race 2 Group B and C 29 CINOTTI Mario Group B ITA FMI Can-Am

27 Race 3 Group A and C 28 CESARI Andrea Group A ITA FMI Yamaha

28 Race 2 Group B and C 30 MASTRONARDI Simone Group C ITA FMI Yamaha

11 Germany 86

5 Race 2 Group B and C 60 ZIENECKER Manfred Group C GER DMSB KTM

5 Race 3 Group A and C 60 ZIENECKER Manfred Group C GER DMSB KTM

22 Race 2 Group B and C 59 HOSSFELD Andre Group B GER DMSB KTM

26 Race 1 Group A and B 59 HOSSFELD Andre Group B GER DMSB KTM

28 Race 1 Group A and B 58 SCHREIBER Stefan Group A GER DMSB KTM

12 Lithuania 90

7 Race 1 Group A and B 22 VAZNYS Domantas Group A LTU LMSF Yamaha

13 Race 3 Group A and C 22 VAZNYS Domantas Group A LTU LMSF Yamaha

21 Race 2 Group B and C 24 CEPAS Martynas Group C LTU LMSF Honda

24 Race 1 Group A and B 23 JEGOROVAS Renatas Group B LTU LMSF Can-Am

25 Race 3 Group A and C 24 CEPAS Martynas Group C LTU LMSF Honda

29 Race 2 Group B and C 23 JEGOROVAS Renatas Group B LTU LMSF Can-Am

© MGM Timing Cingoli, Sunday 24 September 2017 3/4

QXoEN Cingoli Quads – Nations Classification

EMN 22/2

Pos. Nation Points Run Nbr Rider Class Nat. Federation Make

13 Denmark 95

15 Race 3 Group A and C 31 MOGENSEN Henrik Group A DEN DMU Yamaha

19 Race 2 Group B and C 32 ANDERSEN Keld Group B DEN DMU Yamaha

19 Race 3 Group A and C 33 STEGE Benn Group C DEN DMU Yamaha

20 Race 2 Group B and C 33 STEGE Benn Group C DEN DMU Yamaha

22 Race 1 Group A and B 32 ANDERSEN Keld Group B DEN DMU Yamaha

23 Race 1 Group A and B 31 MOGENSEN Henrik Group A DEN DMU Yamaha

14 Norway 103

15 Race 2 Group B and C 18 GRANLI Joakim Group C NOR NMF Honda

19 Race 1 Group A and B 16 TVERAEN Christopher Group A NOR NMF Yamaha

21 Race 3 Group A and C 18 GRANLI Joakim Group C NOR NMF Honda

23 Race 3 Group A and C 16 TVERAEN Christopher Group A NOR NMF Yamaha

25 Race 1 Group A and B 17 HOLMEN Lars Group B NOR NMF Yamaha

25 Race 2 Group B and C 17 HOLMEN Lars Group B NOR NMF Yamaha

15 Estonia 80

7 Race 2 Group B and C 9 JUPASCHEVSKI Sten Group C EST EMF Honda

16 Race 1 Group A and B 8 FILATOV Martin Group B EST EMF Honda

27 Race 1 Group A and B 7 SAAR Kevin Group A EST EMF Honda

30 Race 2 Group B and C 8 FILATOV Martin Group B EST EMF Honda